Resposta :
Resposta:
Speed of car = 240/3=80km/hr
Distance travelled in 7 hr=80Ă—7=560km
Now time required for 400km is
(1/80)Ă—400=5hr
Explicação passo-a-passo:
Hope I helped you, mark it as brainliest answer, please :)
Resposta:
Speed of car = 240/3=80km/hr
Distance travelled in 7 hr=80Ă—7=560km
Now time required for 400km is
(1/80)Ă—400=5hr
Explicação passo-a-passo:
Hope I helped you, mark it as brainliest answer, please :)