Resposta :
Resposta:
1)
v= S/T
T= S/V
T= 1000/90
T= 11 horas
2)
v= S/T
S= V.T
S= 24.120= 2880 km
3)
S= V.T
V= S/T
= 2000/20= 100 km/h
4)
a
6,94444 m/s
B
16,3889 m/s
c
23,6111 m/s
5)
a
270 Km/h
B
450 Km/h
c
680,4 Km/h
Resposta:
1)
v= S/T
T= S/V
T= 1000/90
T= 11 horas
2)
v= S/T
S= V.T
S= 24.120= 2880 km
3)
S= V.T
V= S/T
= 2000/20= 100 km/h
4)
a
6,94444 m/s
B
16,3889 m/s
c
23,6111 m/s
5)
a
270 Km/h
B
450 Km/h
c
680,4 Km/h