Resposta :
V = 500 mL = 0,5 L
P = 200 mmHg
T = 27°C = 300 K
MM = 29 g/mol
R = 62,3 mmHg · L / mol · K
P · V = n · R · T
P · V = (m / MM) · R · T
m = MM · P · V / R · T
m = 29 · 200 · 0,5 / 62,3 · 300
m = 0,16 g
V = 500 mL = 0,5 L
P = 200 mmHg
T = 27°C = 300 K
MM = 29 g/mol
R = 62,3 mmHg · L / mol · K
P · V = n · R · T
P · V = (m / MM) · R · T
m = MM · P · V / R · T
m = 29 · 200 · 0,5 / 62,3 · 300
m = 0,16 g